Jumat, 22 April 2016

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie duże, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia okoliczne domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy zęby nasze roślinne plot było nadzwyczaj rosłe zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawnika lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w przydzielonych grządkach, małe krzewy zdołają utrzymać naturalne zaplecze w ryzach bądź zasłonią gołe place gleby. Poprawnie uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie lub duże roślinne ogrodzenia można uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy są o wiele bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta i należny go redukować, atoli jego przemianę Fastigiata Robusta można zostawić bez pomocy.Powinien się błyskawicznie wschodził natomiast zachowa filarowy kształt.

O ile wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre z cienioznośnych klasów maja zmiany o płowych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu nośne w słońcu, atoli nawet w chłodzie liście zostają całkiem jasne, jakby oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar